HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Kanada, Zespół Tańca Ludowego Górali Polskich „Harnasie”,

Zespół „Harnasie” działa w Kanadzie już od 35 lat i jest afiliowany przy Organizacji Górali Polskich w Kanadzie, pracującej na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego tej grupy wśród emigrantów z Polski oraz ich potomków, urodzonych już za Oceanem. 


Członkowie zespołu wierzą, że duch Podhala żyje w muzyce, pieśni i tańcu oraz że góralskie tradycje są tak samo żywe w Kanadzie, jak i wśród górali na Podhalu. Kierownicy zespołu, Barbara Bejger i Tadek Zdybal, starają się zachować autentyczność tańców, pieśni, gwary oraz strojów. Szczególną uwagę zwracają na młode pokolenie górali, na przekazanie mu góralskiej ślebody i dumy z dziedzictwa ojców: Niy było, niy było, i niy bedziy bywać! Coby se w Kanadzie niy umieli śpiywać! Nie mniej ważne jest dla nich promowanie góralszczyzny wśród kanadyjskiej Polonii, a także szerzej, wśród wielokulturowego społeczeństwa amerykańskiego i kanadyjskiego.
Teraz zawitają także na Podhale, aby zaprezentować swoim krajanom i gościom festiwalowym wielkanocny zwyczaj zwany „Polewacką”, obchodzony w Lany Poniedziałek. 
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019